• Profilaktyka

  Profilaktyka odgrywa bardzo ważną rolę w zapobieganiu próchnicy, ale także w uzyskaniu i zachowaniu jak najlepszego efektu leczenia. Badania profilaktyczne Czytaj dalej
 • Stomatologia dziecięca

  Pierwsze spotkanie dziecka z dentystą jest wydarzeniem, które może mieć poważne konsekwencje dla jego późniejszego nastawienia do leczenia stomatologicznego. Czytaj dalej
 • Stomatologia estetyczna

  Stomatologia estetyczna jest takim działem, którego zawartość jest zbiorem zabiegów z różnych dziedzin stomatologii. Znajdziemy tu zabiegi z zakresu stomatologii Czytaj dalej
 • Stomatologia zachowawcza

   Stomatologia zachowawcza zajmuje się metodami zachowania zębów w ich naturalnym kształcie i kolorze. Dzięki niej utrzrymacie Państwo zdrowe i piękne Czytaj dalej
 • 1

Usuwanie kamienia i piaskowanie

Kamień jest zmineralizowaną, utwardzoną postacią tzw. płytki nazębnej; złogiem odkładającym się na powierzchniach zębów nad-i pod dziąsłowo. Kamień naddziąsłowy gromadzi się najczęściej w okolicy ujść ślinianek podjęzykowych i przyusznych, czyli na powierzchniach językowych siekaczy dolnych i policzkowych powierzchniach zębów trzonowych górnych. Przeważnie jest twardy i kremowy, zajmuje całkowicie przestrzenie międzyzębowe i znacznie utrudnia prawidłowe oczyszczanie zębów. Kamień ma dość porowatą budowę stąd stanowi doskonałe miejsce retencyjne dla płytki nazębnej i toksyn bakteryjnych, które stale tam zalegają. 

Kamień i wspomniana już wcześniej płytka nazębna, zwana także bakteryjną, są główną przyczyną zapalenia dziąseł i chorób przyzębia jamy ustnej.

Skaling jest metodą oczyszczania zębów z płytki bakteryjnej i kamienia, podstawowym zabiegiem, ale jednocześnie niezwykle istotnym dla opóźnienia bądź zahamowania postępu choroby przyzębia.

skaler
koncowkiskalera  U pacjentów nieobciążonych chorobą przyzębia skaling wykonujemy głównie w celu higienizacji jamy ustnej oraz pośrednio jako zabieg kosmetyczny poprawiający wygląd uzębienia. Kamień ma chropowatą powierzchnię, tak więc najczęściej osiadają na nim ciemne osady z kawy, herbaty, papierosów. Przy okazji skalingu pozbywamy się ciemnych przebarwień uzyskując efekt jaśniejszego zdrowego uśmiechu!

Skaling wykonuje się przy pomocy narzędzi ręcznych lub z wykorzystaniem ultradźwięków i obfitego chłodzenia wodą.

Zwykle nie jest potrzebne znieczulenie miejscowe, bo zabieg jest stosunkowo bezbolesny. Mniej przyjemny będzie dla pacjentów, których szyjki zębowe są już odsłonięte, ale i na to mamy swoje sposoby!!!

Po oczyszczeniu z kamienia przy dużej ilości ciemnych osadów na szkliwie można wykonać zabieg piaskowania.

 Piaskowanie wykonujemy przy pomocy piaskarki, która pod ciśnieniem wytryskuje na ząb mieszaninę drobniutkiego piaseczku i wody. W ten sposób oczyszcza powierzchnię szkliwa z ciemnych osadów a po skalingu dodatkowo ją wygładza.

Jeśli nie ma konieczności piaskowania, po skalingu należy wygładzić powierzchnie oczyszczone z kamienia gumką lub szczoteczką i np. pastą do polerowania. Następnie przeważnie wykonujemy zabieg fluoryzacji żelem lub pianką w celu zahamowania lub zniesienia efektu nadwrażliwości pozabiegowej. Związki fluoru powodują zamykanie kanalików zębinowych przez co oddalają zakończenia nerwów czuciowych od bodźca działającego w jamie ustnej np. lodów czy gorącej kawy.

PiaskZabieg
szczotki  Fluoryzacja po skalingu przyspiesza ten proces. Często pacjentom z wcześniej już występującą nadwrażliwością, polecam stosowanie pasty do zębów typu "sensitive" do wrażliwych szyjek zębowych, która eliminuje nadreaktywność zębów przez co zwiększa uczucie komfortu po zabiegu skalingu.
piaskarka gumki

RTG i Radiowizjografia

Zdjęcie rentgenowskie umożliwia lekarzowi podjęcie właściwej decyzji o wyborze leczenia, jest niezbędne podczas leczenia kanałowego ze względu na konieczność uwidocznienia struktury kanałów korzeniowych oraz pomocne podczas wykrywania próchnicy lub innych nieprawidłowości w miejscach niedostępnych dla oka.


Zdjęcie RTG to podstawa prawidłowej diagnostyki. Możliwość skorzystania z aparatu do rentgenowskich zdjęć punktowych w gabinecie oszczędza pacjentowi czas, a lekarzowi daje pewność trafnej diagnozy.


W naszym gabinecie wykorzystujemy najnowszy model aparatu RTG EXPERT DC amerykańskiej firmy „GENDEX” pracujący z systemem radiowizjografi cyfrowej.

 Zastosowanie radiowizjografii cyfrowej (RVG) pozwala zredukować dawkę promieniowania, którą naświetlane są tkanki pacjenta aż o 90% w stosunku do zdjęć wykonywanych techniką tradycyjną (na kliszy). Ponadto zdjęcie to dostępne jest w sekundę po wykonaniu na ekranie monitora a nie jak dawniej po kilkunastu minutach obróbki chemicznej (wywoływania i utrwalania obrazu) co znacząco skraca czas trwania zabiegu.

Rentgen do zdjęć wewnątrzustnych amerykańskiej firmy Gendex wraz z pozycjonerami sprzęt ten posiada gabinet stomatologicz w Rumi

Niskodawkowy aparat RTG GENDEX EXPERT DC z zestawem pozycjonerów.

 
 

zestaw do radiowizjografii cyfrowej amerykańskiej firmy Gendex współpracujący z rentgenem firmy Gendex. Cyfrowe zdjęcia RVG sprzęt ten posiada gabinet stomatologiczny w Rumi

Zestaw do radiowizjografii cyfrowej GENDEX VISUALIX eHD.

 

Dlaczego obraz cyfrowy, a nie analogowy (na kliszy)?

 • Aby zminimalizować dawkę promieni rentgenowskich. Radiowizjografia pozwala obniżyć dawkę promieni X w stomatologicznych zdjęciach wewnątrzustnych aż o 90%. W praktyce w miejsce jednego zdjęcia wewnątrzustnego wykonanego na kliszy, można zrobić 4 do 5 zdjęć metodą cyfrową za pomocą radiowizjografii - RVG naświetlając pacjenta dawką mniejszą o połowę niż przy pojedynczym zdjęciu tradycyjnym.
 • Aby szybko i w każdej chwili otrzymać zdjęcie. Czas oczekiwania od naświetlenia zęba do otrzymania obrazu na ekranie monitora to 2 sekundy, wobec średnio 15 minut przy kliszy tradycyjnej - zdecydowana oszczędność czasu pacjenta i lekarza
 • Aby lepiej wykorzystać informacje zawarte na zdjęciu. Na ekranie monitora komputera obraz jest kilkadziesiąt razy powiększony, co pozwala zarówno lekarzowi jak i pacjentowi szczegółowo obejrzeć zdjęcie, obraz zawiera 50% więcej informacji (dzięki większej rozdzielczości przetwornika cyfrowego HD).
 • Aby ułatwić procedury radiologiczno-diagnostyczne. Natychmiastowe zdjęcie, obraz powiększony, przetwarzanie w oprogramowaniu pozwala przeanalizować najmniejsze detale, ubytki i zmiany chorobowe.
 • Aby ułatwić komunikację pomiędzy lekarzem a pacjentem. Obraz zębów kilkadziesiąt razy powiększony na ekranie komputera jest bardziej zrozumiały i czytelny dla pacjenta w porównaniu do kliszy rtg o rozmiarach 3 cm x 2 cm.
 

Monitor służący do współpracy z systemem radiowizjografii cyfrowej. Gabinet stomatologiczny w Rumi ul. Żwirki i Wigury posiada cały zestaw do wykonywania cyfrowych zdjęć RVG

 Wysokiej jakości zdjecia RVG są prezentowane na 19 calowym ekranie widocznym z fotela pacjenta. Dzieki temu mozna przedstawić Państwu stan leczonego zęba przed i po zabiegu. Zdjęcia wykonane tą techniką są archiwizowane w postaci elektronicznej i stanowią ważną część dokumentacji medycznej pacjenta.

Wykonywanie zdjęcia RVG, Cyfrowe zdjęcie RVG zrobione w gabinecie stomatologicznym lek. dent. Hanna Szalast, lek. stom. Barbara Kasprowicz

 Wykonanie zdjęcia RVG przy użyciu pozycjonera zapewnia najwyższą wierność i jakosć obrazu dzięki zapewnieniu idealnej prostopadłości wiązki promieni do powierzchni przetwornika obrazowego.

 

 

Sterylizacja

Naszym pacjentom zapewniamy bezpieczeństwo przed zakażeniem dzięki sterylizacji narzędzi i materiałów w nowoczesnym ciśnieniowym sterylizatorze parowym Lisa firmy W&H.

Autoklaw ten posiada klasę B (wymóg wysokiej wydajności według standardu europejskiego prEN 13060 klasy B). To rozwiązanie pozwala na bezpieczną sterylizację wszystkich używanych w naszym gabinecie stomatologicznym narzędzi i materiałów dając gwarancję, że każdy wsad zostanie wysterylizowany zgodnie z najostrzejszymi warunkami.

Dla każdego pacjenta używamy oddzielnego zestawu narzędzi, sterylizowanych w pakietach.

sterylizator firmy W&H służący do wykonywania sterylizacji w gabinecie stomatologicznym w Rumi  zapakietowane narzędzia i przygotowane do sterylizacji w autoklawie firmy W&H w gabinecie stomatologicznym w Rumi 

Znieczulenie

 

W naszym gabinecie zabiegi nie muszą kojarzyć się z bólem, ponieważ stosujemy najlepsze dostępne na rynku środki do znieczulenia miejscowego.

 

Podanie środka znieczulającego stosujemy przed każdym zabiegiem w którym pacjent mógłby odczuwać dyskomfort, oraz na wyraźne życzenie pacjenta.

 

Znieczulenie działa szybko, a jego działanie jest utrzymywane przez cały czas trwania zabiegu. Nakłucie jest niewielkie i mało bolesne dzięki zastosowaniu bardzo cienkich igieł. Przy zabiegach u dzieci również ten dyskomfort możemy zminimalizowac przez wstępne znieczulenie śluzówki specjalnym żelem.

Zestaw do wykonywania znieczulenia miejscowego składający się z karpuli oraz znieczulenia o nazwie ubistesin forte firmy 3M 
 Igla do karpuli  Wykonywanie znieczulenia miejscowego

 

 

 

Kamera wewnątrzustna

kamera wewnątrzustna do badania stanu uzębienia, badań profilaktycznych oraz badania jamy ustnej

Kamera wewnątrzustna - za pośrednictwem specjalistycznego oprogramowania komputerowego ułatwia ocenę stanu jamy ustnej nie tylko lekarzowi, ale również samemu pacjentowi.

Dzięki cyfrowemu zapisowi obrazów zarejestrowanych przez kamerę możliwe jest porównanie stanu zębów przed i po leczeniu, a także archiwizacja tych obrazów wraz ze zdjęciami rentgenowskimi z systemu radiowizjografi cyfrowej. Urządzenie to jest również bardzo przydatne w diagnostyce próchnicy i pomocne w komunikacji z pacjentem.

 
 użycie kamery wewnątrzustnej przy badaniu jamy ustnej pacjenta

Więcej artykułów…

 • Endometria

   Z przyjemnością informujemy Państwa, że 1 kwietnia 2010 roku w naszym gabinecie pojawił się nowoczesny endometr piątej generacji - przyrząd służący Czytaj dalej
 • Kamera wewnątrzustna

  Kamera wewnątrzustna - za pośrednictwem specjalistycznego oprogramowania komputerowego ułatwia ocenę stanu jamy ustnej nie tylko lekarzowi, ale również... Czytaj dalej
 • Znieczulenie

    W naszym gabinecie zabiegi nie muszą kojarzyć się z bólem, ponieważ stosujemy najlepsze dostępne na rynku środki do znieczulenia Czytaj dalej
 • RTG i Radiowizjografia

  Zdjęcie rentgenowskie umożliwia lekarzowi podjęcie właściwej decyzji o wyborze leczenia, jest niezbędne podczas leczenia kanałowego ze względu na konieczność uwidocznienia Czytaj dalej
 • 1