• Profilaktyka

  Profilaktyka odgrywa bardzo ważną rolę w zapobieganiu próchnicy, ale także w uzyskaniu i zachowaniu jak najlepszego efektu leczenia. Badania profilaktyczne Czytaj dalej
 • Stomatologia dziecięca

  Pierwsze spotkanie dziecka z dentystą jest wydarzeniem, które może mieć poważne konsekwencje dla jego późniejszego nastawienia do leczenia stomatologicznego. Czytaj dalej
 • Stomatologia estetyczna

  Stomatologia estetyczna jest takim działem, którego zawartość jest zbiorem zabiegów z różnych dziedzin stomatologii. Znajdziemy tu zabiegi z zakresu stomatologii Czytaj dalej
 • Stomatologia zachowawcza

   Stomatologia zachowawcza zajmuje się metodami zachowania zębów w ich naturalnym kształcie i kolorze. Dzięki niej utrzrymacie Państwo zdrowe i piękne Czytaj dalej
 • 1

Stomatologia zachowawcza

 Stomatologia zachowawcza zajmuje się metodami zachowania zębów w ich naturalnym kształcie i kolorze. Dzięki niej utrzrymacie Państwo zdrowe i piękne zęby do późnej starości, dzięki spowolnieniu procesów degradacji szkliwa i zmniejszeniu ryzyka chorób przyzębia. Wszelkie prace polegające na uzupełnianiu ubytków są niezwykle istotne, ponieważ ubytki są ogniskiem namnażania bakterii chrobotwórczych, których działanie powoduje szybką degradację sąsiednich zębów, a także przyczynia się do rozwoju chorób całego organizmu.

 Obecnie, leczenie ubytków próchnicowych stało się całkowicie bezbolesne, a dzięki zastosowaniu nowoczesnych materiałów, może być wykonane w bardzo estetyczny sposób, przywracając im ich naturalne właściwości.

 Materiały do wypełnień posiadają szeroką gamę kolorów, która pozwala na ich perfekcyjne dopasowanie, dokładnie do koloru zębów Pacjenta. 


 Oto kilka zdjęć przykładowych materiałów i sprzętu, którymi pracujemy.

 stomatologia zachowawcza, lek. dent. Hanna Szalast, profilaktyka wykonywana w gabinecie stomatologicznym w rumi
 

utwardzanie lek. dent. Hanna Szalast, stomatolog rumia, gabinet stomatologiczny w rumi, dentysta rumia, stomatologia zachowawcza

Naświetlanie wypełnienia niewielkich rozmiarów lampą diodową dużej mocy

(czas naświetlania skrócony do minimum).

 

W naszym gabinecie wykonujemy następujące zabiegi:

 • leczenie próchnicy w znieczuleniu,
 • wypełnianie ubytków kompozytami światłoutwardzalnymi,
 • odbudowa zęba kompozytem,
 • odbudowa kąta siecznego,
 • licówka kompozytowa,
 • odbudowa zęba na wkładzie metalowym lub z włókna szklanego,
 • leczenie nadwrażliwości,
 • opatrunek leczniczy,
 • szynowanie zębów (także taśmą z włókna szklanego).
 

Tarcze polerskie do polerowania zębów, lek. dent. Hanna Szalast, stomatolog rumia, gabinet stomatologiczny w rumi, dentysta rumia

Gumeczki i krążki o różnej ziarnistości do polerowania wypełnień.

 

Wypelnienia, lek. dent. Hanna Szalast, stomatolog rumia, gabinet stomatologiczny w rumi, dentysta rumia

Strzykawki z materiałami światłoutwardzalnymi.

 

formówki wykonywane odbódowy zęba, stomatolog rumia, dentysta rumia,

Różnego rodzaju kształtki, formówki, kliny służące do prawidłowej odbudowy stycznej (bocznej) powierzchni zęba.

 

Turbina

Końcówka turbinowa ze światłem i sprayem wodnym.

Endodoncja

Endodoncja to dziedzina stomatologii, która zajmuje się chorobami miazgi zęba i metodami ich leczenia. Konieczność leczenia endodontycznego, czyli kanałowego, istnieje wtedy gdy pojawia się nieodwracalny stan zapalny miazgi, lub gdy miazga zęba obumiera. Dzieje się tak najczęściej na skutek zaawansowanej próchnicy, złamania zęba bądź innego urazu, a także chorób przyzębia (tkanek otaczających ząb).

Endometr  

Czasami leczenie kanałowe przeprowadza się też w zębach ze zdrową miazgą jako przygotowanie protetyczne, aby osiągnąć długotrwały efekt terapeutyczny.

Leczenie kanałowe polega na mechanicznym usunięciu zakażonej, lub martwej, miazgi z kanałów zęba a następnie ich szczelnym wypełnieniu.

Efektywność takiego leczenia uzależniona jest od poprawnego przeprowadzenia całej procedury.

W naszym gabinecie używamy nowoczesnego sprzętu, takiego jak:

 • Lupy dentystyczne – dzięki którym łatwiej można znaleźć ujścia kanałów dodatkowych, wąskich czy zobliterowanych.
 • Mikrosilnik – do opracowywania kanałów korzeniowych narzędziami maszynowymi
 • Endometr – daje dokładny elektroniczny pomiar długości kanału.
 • RTG/RVG – rentgen z systemem radiowizjografii cyfrowej umożliwia sprawdzenie prawidłowego przebiegu leczenia w jego trakcie jak i efekty leczenia (wypełnione już kanały)
 

 

Leczenie kanałowe jest czasochłonne wymaga umiejętności i nowoczesnego sprzętu ale jest ratunkiem dla zębów które do niedawna trzeba było usuwać, a dzięki zastosowaniu nowoczesnych metod leczenia można zachować na długie lata. Co ważne – istotne są nawet same korzenie zęba, ponieważ po prawidłowym leczeniu kanałowym mogą stanowić filar dla prac protetycznych cementowanych na stałe w jamie ustnej pacjenta, czyli wkładów koronowo-korzeniowych, koron i mostów. Zastępują pacjentowi implant na który musiałby poświęcić dużo więcej pieniędzy czasu i którego wszczepienie jest dużo bardziej inwazyjną metodą niż samo leczenie kanałowe.

 miazgociagi, stomatolog, lek. dent. Hanna Szalast, protetyk, radiowizjografia, skaling, plomba, wypełnienie, leczenie kanałowe, znieczulenie,
 Pilniki  Wiertla, stomatolog, lek. dent. Hanna Szalast, lek. dent. Barbara Kasprowicz, stomatologia, dentysta, Rumia, protetyka, protetyk, leczenie zębów, endodoncja, RTG zebów, radiowizjografia, skaling, usuwanie kamienia, plomba, wypełnienie, leczenie kanałowe, znieczulenie, wybielanie zębów, biżuteria nazębna, biżuteria, piaskowanie, higienizacja, wyrywanie zębów, ekstrakcja, bezbolesne leczenie zębów, próchnica, zgorzel, proteza, korona, most, wypełnienie, włókno szklane, odbudowa zęba, leczenie dzieci, stomatologia dziecięca

Protetyka

 

 Protetyka to dział zajmujący się odbudową i uzupełnianiem braków zębowych po ich utracie lub masowym uszkodzeniu. Do odtworzenia wykorzystuje się uzupełnienie protetyczne, które może być:

 • stałe (nie dające się usunąć z ust),
 • ruchome (wyjmowane z ust).

 Ubytki w uzębieniu to nie tylko problem estetyczny - to także poważny problem medyczny. Już z powodu braku kilku zębów mogą wyniknąć problemy typu:

 • większe obciążenie i szybsze ścieranie pozostałych zębów,
 • nierównomierny rozkład siły i naprężeń zgryzu powodujące trwałe zmiany w stawach skroniowo-rzuchwowych
 • dyskomfort i powstrzymywanie przed uśmiechaniem się.
 • zaburzenia pracy żołądka i całego układu pokarmowego - wynikłe z niedostatecznego rozdrobnienia pokarmu.
 • urazy i owrzodzenia śluzówki powstałe w następstwie cześciowego gryzienia dziąsłami.
Proteza 
Proteza 

 W zależności od liczby ubytków, oraz ich rozmieszczenia, dobieramy najbardziej odpowiedni i komfortowy rodzaj protezy. Mogą one mieć na przykład postać wkładów koronowo-korzeniowych na których umieszczone są korony ceramiczne - gdy istnieją zdrowe lub wyleczone kanałowo korzenie rekonstruowanego zęba.

 W przypadkach pojedynczych braków stosujemy półmosty i mosty dowiązane do istniejących zębów bądź korzni. Zarówno mosty metalowo - porcelanowe jak i akrylowe na szkielecie z włókien szklanych.

W przypadku rozległych braków czasami staje się konieczne zastosowanie protezy ruchomej-wyjmowanej z ust. Protezy ruchome, zarówno górne jak i dolne mogą byc wykonane jako akrylowe (rozwiązanie tańsze, wykonywane w całości z tworzyw sztucznych, przenoszące siły zgryzu na dziąsła) oraz szkieletowe (rozwiązanie droższe, z zastosowaniem specjalnych stopów metalicznych - bardziej komfortowe, przenoszące część sił zgryzu na istniejące uzębienie).

 


W zakresie uzupełnień ruchomych wykonujemy:

 • Protezy osiadające akrylowe
 • Protezy osiadające nylonowe
 • Protezy acetalowe
 • Protezy szkieletowe
 • Protezy szkieletowe z klamrą ciągłą (szynoprotezy)
 • Protezy szkieletowe na zatrzaskach
 • Naprawy protez
 • Podścielenie protezy
 • Szyny relaksacyjne

W zakresie uzupełnień stałych wykonujemy:

 • Korony
 • Mosty
 • Licówki
 • Wkłady koronowo-korzeniowe z włókna szklanego
 • Wkłady koronowo-korzeniowe metalowe lane

 

 

 

 
opracowywanie gipsu, stomatolog, lek. dent. Hanna Szalast, lek. dent. Barbara Kasprowicz, stomatologia, dentysta, Rumia, protetyka, protetyk, leczenie zębów, endodoncja, RTG zebów, radiowizjografia, skaling, usuwanie kamienia, plomba, wypełnienie, leczenie kanałowe, znieczulenie, wybielanie zębów, biżuteria nazębna, biżuteria, piaskowanie, higienizacja, wyrywanie zębów, ekstrakcja, bezbolesne leczenie zębów, próchnica, zgorzel, proteza, korona, most, wypełnienie, włókno szklane, odbudowa zęba, leczenie dzieci, stomatologia dziecięca  oprac gipsu  wiertła złote 
 lyzkawyciskowa  pistolety do masy  wiertła srebrne

 

Stomatologia estetyczna

Stomatologia estetyczna jest takim działem, którego zawartość jest zbiorem zabiegów z różnych dziedzin stomatologii. Znajdziemy tu zabiegi z zakresu stomatologii zachowawczej, protetyki jak i profilaktyki i periodontologii.

Ogólnie można powiedzieć, że są to zabiegi stomatologiczne, które wpływają korzystnie nie tylko na zdrowie naszych zębów, ale także na ich estetyczny wygląd.

Zdrowe, jasne, lśniące i równo ustawione zęby, czyli piękny i zdrowy uśmiech, ma ogromne znaczenie w naszym życiu. Ma wpływ na nasze samopoczucie i powoduje, że częściej i śmielej się uśmiechamy i jesteśmy bardziej pewni siebie. Także ludzie z którymi rozmawiamy najbardziej zwracają uwagę na wygląd twarzy i uśmiech. Często tak wiele zależy od jednego uśmiechu zarówno w życiu zawodowym jak i osobistym.

Nie bójmy się śmiać!

W naszym gabinecie wykonujemy liczne zabiegi, które można zaliczyć do stomatologii estetycznej. Są to zabiegi korygujące kształt zębów i ich ustawienie, przebarwienia zębów martwych, a także kolor zębów żywych, niedoskonałości w budowie szkliwa:

 Większość z tych pojęć jest Państwu z pewnością znana natomiast wielu pacjentów dopytuje się o licówki.

  Można powiedzieć, że licówki to takie „nakładki” które przykleja się do powierzchni wargowej (zewnętrznej) zęba. Licówkami możemy skorygować kształt, ustawienie i kolor zębów.
 

W sytuacji gdy Twój ząb jest mocno zniszczony, osłabiony licznymi wypełnieniami lub mocno i głęboko przebarwiony wtedy lekarz może zalecić wykonanie korony porcelanowej która da większy efekt estetyczny a jednocześnie ochroni ząb przed złamaniem. 

 

licówki

 

 Zdjęcie uzebienia po protetycznej rekonstrukcji brakującego zęba - widoczne drobne różnice w strukturze i barwie naturalnego szkliwa i materiałów kompozytowych oraz liczne stare wypełnienia przy szyjkach zębów sąsiednich.

 

Licowki

 

 Zdjęcie uzebienia po wykonaniu licówek na pięciu zębach w bezpośrednim sąsiedztwie miejsca odbudowy protetycznej. Licówki pokrywają wady naturalnego szkliwa i maskują różnice pomiędzy miejscami dawnych uzupełnień ubytków.
 • Endometria

   Z przyjemnością informujemy Państwa, że 1 kwietnia 2010 roku w naszym gabinecie pojawił się nowoczesny endometr piątej generacji - przyrząd służący Czytaj dalej
 • Kamera wewnątrzustna

  Kamera wewnątrzustna - za pośrednictwem specjalistycznego oprogramowania komputerowego ułatwia ocenę stanu jamy ustnej nie tylko lekarzowi, ale również... Czytaj dalej
 • Znieczulenie

    W naszym gabinecie zabiegi nie muszą kojarzyć się z bólem, ponieważ stosujemy najlepsze dostępne na rynku środki do znieczulenia Czytaj dalej
 • RTG i Radiowizjografia

  Zdjęcie rentgenowskie umożliwia lekarzowi podjęcie właściwej decyzji o wyborze leczenia, jest niezbędne podczas leczenia kanałowego ze względu na konieczność uwidocznienia Czytaj dalej
 • 1